czech
  • Přihlášení zákazníka

    Zavřít
    Změna hesla

  • Registrace
  • Moje objednávky
E-TICKET E-TICKET
SMS-TICKET SMS-TICKET
40 volných
14.12.2020, 19:30
335
Vadim Neselovskyi (Ukrajina)
Danny Grisset (Spojené státy)

Vadim Neselovskyi
„Zdá se, že na jazzovou scénu přicházejí stále úžasnější muzikanti a mezi nimi se náhle vynoří originální hráč a skladatel. Takovým je bezesporu Vadim Neselovskyi. Jeho hudba je tak nová a svěží, že si člověk neumí ani představit, kam na své hudební nápady chodí. Je improvizátorem, který má na skladě nesčetně překvapení. Každé jeho sólo je novým objevem.“ Říká o Vadimovi Gary Burton.
Ukrajinský klavírista Vadim Neselovskyi (*1977) prošel klasickými konzervatořemi v rodné Oděse a v Německu. K jazzu se dostal v Německu a na Berklee College of Music. Učňovská léta trávil po celém světě jako člen kvintetu Next Generation vibrafonisty Garyho Burtona.
„Byl v mé kapele na několik let. Během této doby Vadim přišel s řadou originálních skladeb, z nichž některé patří k nejdůležitějším z našeho repertoáru.“ Burton
Los Angeles Times obdivovaly Neselovskeho „mimořádné hraní” a New York Times opěvovaly jeho „dotek lehký jako pírko”. Neselovskyi se stal nejmladším studentem přijatým na konzervatoř v Oděse, než se s rodinou v 17 letech přestěhoval do Dortmundu. Tam pokračoval v klasické hře na klavír, zatímco po nocích hrál v jazzových klubech, než získal plné stipendium na Berklee College of Music.
Tam hrál a komponoval pro propagační album produkované kytaristou Patem Methenym a tam ho také objevil Gary Burton. V jeho kapele se sešel s vynikajícími muzikanty jako Julian Lage, Luques Curtis a James Williams. V té době (2005) vzniklo CD Next Generation, obsahující několik Neselovskeho skladeb.
Vadim se stal profesorem jazzového klavíru na Berklee CM a v současné době vede kapelu Agricultural Dreams, jejíž podivné jméno připomíná nezávislé ruské rockové kapely sovětské éry, které obdivuje. V roce 2010 získal druhou cenu v mezinárodní jazzové klavírní soutěži Martial Solal v Paříži. V roce 2012 mu byl udělen prestižní MacDowell Fellowship.
Osm let trvající spolupráce s ruským hornistou Arkady Shilkloperem přinesla ovoce v podobě 3 alb, z nichž poslední vyšlo v r. 2017 pod názvem Lustrum a bylo opět velmi pozitivně přijato.
"Jak se oba nástroje vzájemně prolínají, jak zobrazují různé, často i nádherně melancholické nálady a zároveň na sebe citlivě reagují - to je vysoká muzikálnost dvou silných osobností“, napsal na jejich adresu Recklinghäuser Zeitung.
Album Get Up and Go nahrané Vadim Neselovkyi Triem, v němž účinkuje Ronen Itzik na bicí, Dan Loomis na kontrabas a jako speciální host zpěvák Sara Serpa, vyšlo v r. 2017. Bylo inspirováno politickým otřesem ve Vadimově rodné Ukrajině a v DownBeat obdrželo vzácnou 4,5 hvězdičkovou recenzi.

Danny Grisset
Grissett se narodil v Los Angeles v roce 1975. Lekce klavíru – klasickou hudbu začal brát již v pěti letech. Vystudoval obor hudební výchova na California State University, Dominguez Hills. V roce 2000 ukončil dvouleté studium a získal magisterský titul v oboru „jazz performance“ na California Institute of the Arts. Poté následovala studia na Thelonious Monk Institut.
V roce 2003 přesídlil Danny do New Yorku. Začátkem následujícího roku dostal možnost doprovázet trumpetistu Nicholase Paytona a od roku 2005 je pravidelným členem kapely trumpetisty Toma Harrella. Své první album vydal Grisset v roce 2006 u labelu Criss Cross. CD Promise a jeho další album Encounters, byly nahrávky tria s kontrabasistou Vicentem Archerem a bubeníkem Kendrickem Scottem. V roce 2008 se k triu přidal saxofonista Seamus Blake, trumpetista Ambrose Akinmusire a trombonista Steve Davis a vzniklo tak další album Form.
Poté následovala CD Stride (2011), The In-Between (2015), Remembrance (2017), vydaná opět u labelu Cris Cross, na nichž je Grisset leadrem. Vedle těchto alb má na svém kontě na 3 desítky dalších nahrávek.
Recenzent Down Beat v roce 2010 poznamenal, že Grissett použil „strategie vycházející z Mulgrewa Millera, Herbie Hancocka a Sonny Clarka, aby vyprávěl přesvědčivé příběhy, které nesou jeho vlastní harmonický a rytmický podpis.“

Další akce v tomto místě

Další akce tohoto pořadatele

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Další akce z kategorie Festivaly

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
OUT OF HELL 2021 ČAROVNÉ TÓNY MACOCHY ROBINSON CRUSOE PÁN LEDU - JEVGENIJ & ALEXANDER PLJUŠČENKO
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace OK