czech
  • Přihlášení zákazníka

    Zavřít
    Změna hesla

  • Registrace
  • Moje objednávky
E-TICKET E-TICKET
SMS-TICKET SMS-TICKET
20 volných
15. FREE JAZZ FESTIVAL - 2. koncert
Fabiana Striffler Trio (Německo)
Fabiana Striffler – housle / zpěv / mandolina / Friederike Merz – zpěv / kytara / Johannes von Ballestrem – piano / kytara

Fabiana Striffler je velmi talentovaná houslistka, která hraje přímo ze srdce. Nádherný sound je odrazem jí samé. Fabiana unikátně balancuje pronikavý intelekt s intuicí, což jí umožňuje dělat ryzí hudbu bez ohledu na to, v jaké kreativní situaci se nachází. Narodila se v Německu v roce 1988 a vystudovala jazz a klasické housle na univerzitě v Berlíně (UdK) a na hudební konzervatoři (Hanns Eisler). První roky strávila se svou rodinou v Itálii a již v raném věku objevila svůj velký zájem o umění a hudbu, Dovede zahrát jako brilantní houslistka i rázný šumař.
Friederike Merz (narozena v roce 1987 v Karlsruhe jako Friederike Meuth) je německá jazzová zpěvačka a kytaristka. Nejprve studovala klasický zpěv a kytaru na Vysoké škole múzických umění v Mannheimu u Kathariny Kutsch, v letech 2006 až 2011 na Jazz Institute v Berlíně u Judy Niemackové a Johna Hollenbecka. Během studií v Mannheimu zpívala v komorním sboru Saarbrücken. Se svou kapelou „Friede Merz“ (ke které patřili Johannes von Ballestrem, Paul Santner a Fabian Rösch) získala v roce 2015 finanční prostředky od berlínského Senátu na nahrávání a výrobu svého alba Denmark Street. Spolupracovala s Max Andrzejewskis Hütte & Chor, Fabiana Striffler Trio, A cappella ensemble Klang District, James Banner Group, a v duu s kytaristou Bertramem Burkertem. Zároveň zpívá také v Ensemble O. se zpěvačkami Zolou Mennenöh, Dorou Osterloh a Laurou Winkler.
Johannes von Ballestrem je německý jazzový pianista a kytarista. Žije v Berlíně. Je doma v tradičním i moderním jazzu. Díky této stylistické všestrannosti pracuje v celé řadě kapel a pravidelně koncertuje v Německu i po celém světě. Už byl na jevišti s jazzovými velikány jako Kurt Rosenwinkel, Greg Cohen, Norma Winstone, Eric Harland, Kurt Elling, Jim Black a Till Brönner. V posledních letech se díky spolupráci s flétnistkou Marianou Zwarg mimo jiné zaměřil též na brazilský jazz. Výsledkem byla spolupráce s významnými představiteli brazilské hudební scény, např. Hermeto Pascoal, Itiberê Zwarg a Fabio Gouvea. Johannes von Ballestrem studoval na Jazz Institute v Berlíně a na HMT Leipzig, mezi jeho učitele patřili Michael Wollny, Kurt Rosenwinkel a Wolfgang Köhler. Od roku 2016 na Jazz Institute v Berlíně vyučuje.

Martin Zbrožek & CO (Česko)
Martin Zbrožek – housle / Jiří Slavík – kontrabas / Alan Vitouš - bicí

Martin Zbrožek, houslista, zpěvák a herec se narodil v roce 1963 v Teplicích, kde absolvoval konzervatoř. Po absolutoriu školy hrál nejprve v různých hudebních skupinách, později vystupoval s kapelou Melody Makers Ondřeje Havelky, po odchodu od Ondřeje Havelky hrál jazz po celé Evropě. Později se k Melody Makers zase vrátil. V roce 1989, krátce před sametovou revolucí, emigroval se svojí rodinou do Západního Německa. Po návratu do vlasti vystupoval jako herec v divadlech Teatro a improvizovaném divadle Vizita, kde působil jako herecký partner Jaroslava Duška. Vystupuje v různých sestavách. Free jazz festivalu se naposledy zúčastnil před 4 roky spolu s Alanem Vitoušem, s kterým vystoupí i letos.
Jiří Slavík studoval kompozici a kontrabas na Royal Academy of Music v Londýně a na konzervatoři Santa Cecilia v Římě. Po studiích se přestěhoval na sedm let do Paříže, kde byl jako muzikant na volné noze zapojen do širokého spektra hudebních žánrů; od tradičního východoevropského folklóru přes klasickou hudbu po soudobou hudbu a moderním jazzem konče. Od října 2014 žije v Praze a působí jako pedagog na jazzových odděleních HAMU a JAMU. Během své dosavadní kariéry vystoupil s vlastní hudbou na pěti kontinentech. Jeho skladby byly vysílány v rádiích France Culture, BBC Radio 3 či Český rozhlas Vltava. Pro sólová vystoupení používá pětistrunný kontrabas, který kdysi patřil legendárnímu Barru Phillipsovi, jenž mu tento nástroj předal. Své nezpochybnitelné interpretační kvality Slavík kombinuje s výjimečným skladatelským a aranžérským nadáním, o čemž svědčí všechny jeho dosavadní nahrávky vrcholící posledním albem Mateřština, které vyšlo na konci roku 2016. CD získalo cenu Anděl jako deska roku v kategorii World Music.
Alan Vitouš, hudebník a multižánrový umělec se narodil v Praze v r. 1946. Jeho otec byl jazzovým klarinetistou, matka manekýnka a textařka.
Alan původně studoval hru na klavír, ale jeho temperament ho přivedl ke hře na bicí nástroje. Vystudoval pražskou konzervatoř u Vladimíra Vlasáka.
Po přestávce od r. 1966 až do r. 1979, kdy pracoval v dolech na Kladně a pak na stavbě metra v Praze namísto vojenské služby, se vrátil k hudebním aktivitám. Již jako student konzervatoře hrál v souboru Junior trio s Janem Hammerem ml. a svým bratrem Miroslavem. Jejich hra vzbudila okamžitě svou úrovní a rozsahem jazzových témat pozornost jazzové kritiky i publika.
Způsobem hry i její přesnosti se stali předmětem zájmu zahraničních odborníků. Alan Junior triu přispěl svým průkopnickým využíváním domácích folklorních hudebních inspirací pro jazzové skladby a improvizace. Dokladem je LP Československý Jazz 1965. V polovině šedesátých let hrával i s jinými jazzovými formacemi např. Jiřího Jelínka, Ladislava Bezubky aj. Od r.1979 začal úzce spolupracovat s Jiřím Stivínem. K Alanovým spoluhráčům ve Stivínově souboru patřili kontrabasisté Ondřej Soukup a Aleš Charvát, kytarista Luboš Andršt a zpěvačka Mirka Křivánková.
V roce 1985 založil vlastní soubor Vitouš trio se zpěvačkou Janou Koubkovou. Mimořádná byla i experimentální spolupráce s tenorsaxofonistou Janem Štolbou v letech 1987 – 88. V r.1990 podnikli s bratrem Miroslavem úspěšné turné po Evropě a Japonsku. Podíleli se také společně na vzniku knihovny zvuků nástrojů symfonického orchestru: Miroslav Vitous – Symphonic Orchestra Samples.
Alan Vitouš se snažil dlouhodobě o rozšíření svého stylového rejstříku o free jazzové a mnohé další fúze, především díky inspiracím v mimoevropských hudebních kulturách. Stavěl především na stále rostoucí pestrosti perkusivních nástrojů.

Další akce v tomto místě

Další akce tohoto pořadatele

Další akce z kategorie Jazz

  LUCIE NA BÍLO ČAROVNÉ TÓNY MACOCHY KAMILA NÝVLTOVÁ - LÁSKA JE MELODIE ROBINSON CRUSOE PÁN LEDU - JEVGENIJ & ALEXANDER PLJUŠČENKO
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace OK