czech
  • Přihlášení zákazníka

    Zavřít
    Změna hesla

  • Registrace
  • Moje objednávky
E-TICKET E-TICKET
SMS-TICKET SMS-TICKET
50 volných
10.12.2020, 19:30
280
Vystoupení skupiny VOŁOSI v roce 2010 na folkovém festivalu „Nowa Tradycja“ Polského rozhlasu jim vyneslo spoustu ocenění. V roce 2011 potvrdili svůj úspěch vítězstvím v soutěži Grand Prix Svetozára Stračiny o nejlepší skladbu Evropy v kategorii World Music, organizované Evropskou vysílací unií. Jejich první album (2012) se dostalo mezi TOP20 v evropském žebříčku.
Na celém světě se setkávají se spontánním nadšením posluchačů, a dostávají velmi pozitivní hodnocení kritiků. Jejich koncerty jsou vysílány na 2. a 3. programu Polského rozhlasu, na BBC a německé WDR3.
Kritici se všeobecně shodují, že skupině VOŁOSI se podařilo dosáhnout jedinečného a originálního nezařaditelného hudebního stylu. Překročením mezí smyčcových nástrojů vytvářejí hudbu, kterou lze popsat jako veskrze moderní a atraktivní pro současného posluchače – s kořeny v Karpatech, ale zároveň s rysy jazzové improvizace nabité rockovou energií a plnou emocionálního obsahu.
Tento způsob hraní oceňují jak rockoví nadšenci, tak i návštěvníci prestižních koncertních sálů, milovníci world music a členové královských rodin.
"K valašské identitě se nehlásí jen obyvatelé hornatého regionu na severovýchodní Moravě. Pohoří Beskydy zasahuje i do Polska, tamní Valaši svůj původ rovněž odvozují od pastevců, kteří sem přišli z Rumunska, a hrají podobnou hudbu, jakou jsme zvyklí slýchat od moravských kapel. Polská skupina Wołosi dokonce natočila skladbu Od Moravy jde déšť, a svůj repertoár čerpá z přesně vymezeného místa v polských Beskydách. Původní sestava lidových muzikantů vznikla před čtvrt stoletím, později přibrala mladší hudebníky s klasickým vzděláním. Mezi oběma křídly ve skupině dochází na koncertech k vypjatým interakcím, brilantní instrumentální improvizace svým hráčským potenciálem připomínají daleko víc skupiny z Maďarska anebo z Finska nežli ty moravské, u nás zatím kapela s obdobnou koncentrací muzikantského talentu chybí. Loni Wołosi vystoupili v Rudolstadtu v rámci turné, které navazovalo na vydání velmi zdařilého alba. Pokud po něm budete pátrat na Internetu, nenechte se zmátnout - kapela v různých fázích své existence vystupuje pod lehce odlišnými jmény jako Wołosi, Volosi, Wołosi & Lasoniowie, nebo Walasi, variace v názvu souvisí s tím, že dřívější kapelník se jmenoval Walach a v současném obsazení hrají bratři Lasońové, kteří tvoří “klasickou” část sestavy. Ti ve svém paralelním životě “vážných” muzikantů hrají například hudbu dobře známého současného autora Arvo Pärta, jejich otec je významný polský skladatel Aleksander Lasoń". - Petr Dorůžka

Další akce v tomto místě

Další akce tohoto pořadatele

Další akce z kategorie Jazz

  LUCIE NA BÍLO ČAROVNÉ TÓNY MACOCHY ROBINSON CRUSOE PÁN LEDU - JEVGENIJ & ALEXANDER PLJUŠČENKO
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace OK