czech
  • Přihlášení zákazníka

    Zavřít
    Změna hesla

  • Registrace
  • Moje objednávky
E-TICKET E-TICKET
SMS-TICKET SMS-TICKET
71 volných
19.12.2018, 19:00
200
V letošním roce připravujeme již 6. ročník tradičního vánočního koncertu klavíristy Miroslava Beinhauera, tentokráte s komorním dechovým orchestrem ACADEMIA BRASS BRNO pod vedením dirigenta Víta Spilky.

V průběhu let se tyto vánoční koncerty vyprofilovaly do koncertů, jež mají posluchači předložit netradiční program s důrazem na kvalitu repertoáru i hostů. Nejinak je tomu i letos. V první polovině koncertu zazní 12 klavírních preludií Anne Landa Preludes australského soudobého skladatele Carla Vinea, jehož životem i tvorbou se Miroslav Beinhauer dlouhodobě zabývá. Další skladbou bude klavírní Sonáta estonského soudobého autora Erkki – Svena Tüüra, kterého může český posluchač znát z festivalu Moravský podzim, jehož rezidenčním skladatelem se v roce 2015 stal. První polovinu koncertu zakončí dvě skladby Ference Liszta – En rêve: Nocturne, S. 207 a neprávem opomíjený Mephisto Waltz č. 3. Obě skladby spadají do Lisztova pozdního kompozičního období.

V druhé polovině koncertu zazní Capriccio pro klavír levou rukou a soubor dechových nástrojů Leoše Janáčka. Toto působivé dílo vzniklo na žádost českého pianisty Otakara Hollmana, který byl v 1. světové válce postřelen do pravé ruky natolik vážně, že ji nemohl nadále jako klavírista používat. Miroslav Beinhauer se spolu s Vítem Spilkou podíleli na vzniku dokumentu pro Českou Televizi „Sólo pro jednu ruku“, zabývající se životem Otakara Hollmana a výše uvedeným Capricciem. V holandském Leeuwardenu získal tento dokument hlavní cenu v kategorii Hudba a umění v soutěži evropských televizních stanic PRIX CIRCOM 2018.

Sleva 100 Kč studenti, senioři a ZTP.

16. prosince 2018 v 17 hod. Hradec nad Moravicí - zámek, velká dvorana
19. prosince 2018 v 19 hod. Ostrava - DK Ostrava, společenský sál

Program koncertu: Carl Vine Anne Landa Preludes Erkki-Sven Tüür Sonáta Ferenc Liszt En rêvé: Nocturne, S. 207 Ferenc Liszt Mephisto Waltz č. 3 Leoš Janáček Capriccio

Miroslav Beinhauer hraje na klavír od čtyř let. Od pěti let byl žákem Boženy Košťálové na ZUŠ Viléma Petrželky v Ostravě – Hrabůvce, poté navštěvoval hudební gymnázium na Janáčkově konzervatoři a Gymnáziu v Ostravě u Mgr. Zdeňka Pěčka a pak Janáčkovu akademii múzických umění v Brně ve třídě Mgr. Heleny Weiser. V roce 2014/2015 absolvoval stáž ve Vídni na Universität für Musik und darstellende Kunst, kde byl jeho profesorem Jan Jiracek von Arnim, poté pobýval rok na stáži na School of Arts v belgickém Gentu pod vedením prof. Daana Vandewalleho. Zúčastnil se několika soutěží. Na mezinárodní klavírní soutěži AMADEUS v Brně získal čestné uznání jako nejlepší český účastník ve své kategorii a v klavírní soutěži PRAGUE JUNIOR NOTE v Praze druhé místo. Byl účastníkem festivalů v ČR, Belgii a Polsku jako např. Gentse Feesten, Ostravské dny nové hudby, Dny nové opery Ostrava, Janáčkovy Hukvaldy, Hudební Fórum Hradec Králové, Moravský Podzim, Janáček Brno nebo Česko - Polské dny. Vystupoval s Janáčkovou filharmonií Ostrava, americkým houslovým duem String Noise, Opavským komorním orchestrem, Pěveckým sdružením moravských učitelů, Kubínovým kvartetem či Ostravským dechovým kvintetem. V roce 2012 vydal své debutové CD s názvem U klavíru, natáčí pravidelně pro Český rozhlas a je členem Ostravské bandy.

Vít Spilka (nar. 1968) absolvent Konzervatoře v Brně, Janáčkovy akademie múzických umění (klarinet) a Akademie múzických umění v Praze (dirigování). Ve studiu dále pokračoval jako stážista na Academia Chigiana v Sieně a na Trinity College of Music v Londýně. Zúčastnil se několika interpretačních soutěží z nichž si přivezl přední ocenění.
V letech 1987 – 1997 působil jako sólobasklarinetista Filharmonie Brno, jako sólista koncertoval s předními českými orchestry uspořádal množství recitálů v ČR i zahraničí. Je rovněž aktivní na poli interpretace soudobé hudby - řadu skladeb provedl v premiéře, natočil v Českém rozhlase a na CD. V letech 2014 – 2018 byl interním členem orchestru Městského divadla v Brně.
Jako sólista a komorní hráč účinkoval na pódiích předních festivalů (Pražské jaro, Pražské premiéry, Moravský podzim, Festival Janáček, Festival Janáček a Luhačovice, Forfest Kroměříž, Concentus Moravie) a natočil několik CD. Více jak dvacet let byl členem Brněnského dechového kvinteta, od r. 2012 je uměleckým vedoucím Janáček Ensemble, se kterým vystoupil na řadě festivalů v České republice, Francii a Číně.
Od roku 1993 vyučuje na Hudební fakultě JAMU, v roce 2003 byl jmenován docentem. Působil na řadě domácích i zahraničních interpretačních kurzů, v rámci pedagogických mobilit Programu Erasmus přednášel na několika vysokých školách v zahraničí. Množství jeho žáků zaujímá posty u předních orchestrů v ČR i zahraničí. V letech 2008 – 2012 byl děkanem Hudební fakulty JAMU, od r. 2018 je prorektorem JAMU.
Intenzívní je rovněž jeho činnost dirigentská - jako vedoucí větších komorních celků (např. Dechová harmonie JAMU, Ensemble Opera Diversa, Janáček Ensemble, Academia Brass Brno) vystoupil na řadě koncertů u nás i v zahraničí. V roce 2012 debutoval s Filharmonií Brno a v roce 2013 řídil světovou premiéru instrumentované verze Janáčkova Zápisníku zmizelého na Janáčkově festivalu při University of North Texas (Koncerty v Brně a Dentonu – USA). V témže roce natočil CD "Klein, Spilka, Zouhar, Haas" s Ensemble Opera Diversa. V roce 2014 debutoval se Severočeskou filharmonií Teplice, o rok později pak s Pražskou komorní filharmonií. V r. 2016 provedl Mozartovu Kouzelnou flétnu s operním spolkem Run OperRun a nastudoval Figarovu svatbu od téže autora v divadle Inspirace (Operní studio HAMU). V r. 2017 dirigoval Prague Philharmonia na celovečerním koncertě se skladbami W. A. Mozarta, S. Rachmaninova, G. Charpentiera, G. Mahlera a D. Žurkové, kterým zakončil bakalářský cyklus v oboru dirigování na Hudební a taneční fakultě AMU.

Další akce v tomto místě

Další akce tohoto pořadatele

Další akce z kategorie Vánoční programy

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ALEXANDROVCI - EUROPEAN TOUR 2019 Vzpomínkový večer Fedor Frešo CARMEN Amore MÝDLOVÝ PRINC - Divadlo Broadway KRYSAŘ
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace OK