czech
  • Přihlášení zákazníka

    Zavřít
    Změna hesla

  • Registrace
  • Moje objednávky
E-TICKET E-TICKET
SMS-TICKET SMS-TICKET
82 volných
27.7.2018, 19:30
390
Velké svatojakubské varhany jsou klenotem českých varhanních nástrojů. Uchvacují velikostí, počtem rejstříků i čistě estetickou krásou. Na festivalu Bach For All je představí známá česká hráčka tohoto královského nástroje Irena Chřibková.

Irena Chřibková je titulární varhanicí tzv. svatojakubských Audite Organum, největšího pražského varhanního nástroje, který se nachází v minoritské basilice sv. Jakuba na Starém Městě. Zde v roce 1996 založila Mezinárodní varhanní festival a sama vystupuje během jednotlivých liturgií i v rámci populárních varhanních koncertů. Je významnou pokračovatelkou české varhanní školy a oblíbenkyní odborné kritiky, která vyzdvihuje především neotřelou a jedinečnou dramaturgii jejích koncertů. Doma i ve světě s oblibou interpretuje nejen soudobé autory, ale také dílo Johana Sebastiana Bacha.
Svatojakubské varhany jsou největším varhanním nástrojem v Praze a druhým největším v České republice. Původní varhanní skříň z roku 1705, která je dílem známého českého varhanáře Abrahama Starka z Lokte, byla v minulosti několikrát přestavěna. Poslední rozsáhlá renovace proběhla počátkem 80. let minulého století, kdy byl rozšířen rejstřík o původní Starkovy hlasy, většinou i s původními píšťalami. Zvuk barokního nástroje je tak zajímavý i četnými romantickými zvukovými barvami. Poslední oprava se uskutečnila v roce 2011.
Méně známé skladby Johanna Sebastiana Bacha jsou pro svatojakubské varhany ideálním hudebním materiálem. Jsou vybrány přesně tak, aby dokázaly rozehrát jednotlivé varhanní rejstříky a přinesly tak nezapomenutelný zážitek jak občasným návštěvníkům koncertů vážné hudby, tak posluchačům, kteří jsou na Bachovo dílo odborníky.

Program:
Johann Sebastian Bach
Preludium a fuga C dur BWV 547

Partite diverse sopra il Corale „Sei gegrüsset, Jesu gütig“ BWV 768
(Chorál a 11 variací)

Schüblerovy chorály:
„Wachet auf, ruft uns die Stimme“ BWV 645
„Wer nur den lieben Gott lässt walten“ BWV 647
„Meine Seele erhebt den Herren“ BWV 648
„Ach bleib bei uns, Herr Jesu Christ“ BWV 649

Preludium a fuga G dur BWV 541

Další akce v tomto místě

Další akce tohoto pořadatele

Další akce z kategorie Vážná hudba

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ALEXANDROVCI - EUROPEAN TOUR 2019 ČÍNSKÝ NÁRODNÍ CIRKUS 2019 - THE GREAT WALL CARMEN Amore MÝDLOVÝ PRINC - Divadlo Broadway OSMÝ SVĚTADÍL
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace OK