czech
  • Přihlášení zákazníka

    Zavřít
    Změna hesla

  • Registrace
  • Moje objednávky
E-TICKET E-TICKET
SMS-TICKET SMS-TICKET
70 volných
27.6.2019, 20:00
150
27. 6. 2019, nádvoří zámku Velké Losiny v 20.00 h
MOTÝLI ŠUMPERK (pěvecký sbor)
Program:
Koncert A CAPELLA na arkádách

MOTÝLI ŠUMPERK dětský pěvecký sbor
Šumperský dětský sbor, dnes nazývaný také Motýli Šumperk, má za sebou více než padesát let činnosti. Pominu důvody i okolnosti jeho vzniku a zaměřím se na to, co dnes přináší dětem, které jej navštěvují. Zakladatel sboru, můj otec Alois Motýl, se kdysi zmínil, že sbor vnímá jako vlídnou zahradu uprostřed ne zcela vlídného okolního světa, která je zde proto, aby svým zpěváčkům umožnila prožít dětství naplněné pěknými vztahy a dobrým pocitem z výsledků nikterak snadné práce. Tento záměr pozvolna docházel naplnění a lze říci, že v každém z mnoha období sborové historie všechny generace zpívajících dětí tuto snahu silně pociťovaly. Dnes, kdy máme možnost setkávat se s představiteli všech sborových generací, opakovaně slýcháme názor, že členství ve sboru bylo pro jejich pohled na svět, formování morálních a etických zásad i předpoklady k pozdějšímu profesnímu uplatnění zcela zásadní.
Proč tomu tak je? Vždy se nám příčila lidská nevraživost, závistivost, snaha ubližovat. Neschopnost dohodnout se, sledovat pouze osobní zájem, nedostatek ohleduplnosti. Snažili jsme se dětem vysvětlovat, že spolu mohou vycházet tak, aby se v tomto společenství cítily dobře. Práce v pěveckém sboru předpokládá určitou míru trpělivosti, schopnosti dlouhodobě se soustředit, nezbytnost objevit v sobě a projevit energii. Nezbytná je schopnost sebezapření, mají-li se osobní zájmy jednotlivce přizpůsobit zájmům celého sboru. Děti v sobě vždycky tyto vlastnosti dokázaly nacházet, což přinášelo stále vzrůstající interpretační úroveň, z ní vyplývající úspěchy a posléze pocit z dobré práce, která přináší výsledky. Každá z po sobě jdoucích generací sborových dětí dokázala tyto schopnosti o kousek rozvinout a pozvednout na vyšší úroveň.
Pěvecká úroveň sboru není exaktně měřitelná. Nicméně sbor je dnes považován za jedno z nejlepších dětských pěveckých seskupení této republiky a také jeho mezinárodní renomé je značné. Vážíme si toho při plném vědomí, že tato skutečnost byla podmíněna půl stoletím každodenní práce stovek dětí, ochotou a obětavostí jejich rodičů i pochopením těch, kteří měli vliv na utváření podmínek pro sborovou práci. Je zde však něco, čeho si považujeme ještě daleko více. Děti, které postupně projdou třemi přípravnými odděleními a posléze stanou v řadách koncertního sboru, tvoří pozoruhodné společenství, které svým vystupováním, kreativitou, společenskou úrovní a schopností špičkové interpretační přípravy vzbuzuje obdiv a úctu svého okolí. Považujeme za mimořádnou výsadu i potěšení, že se s takovými dětmi můžeme setkávat, pracovat s nimi, cestovat a koncertovat. Jsme také přesvědčeni, že léta, která děti v tomto prostředí stráví, jsou podstatným vkladem do jejich budoucího života, vkladem mnohem širším, než by se z povrchního pohledu na „pouhé“ sborové zpívání mohlo zdát.
Vše, o čem píšu, přinášel do sboru jeho zakladatel, můj otec, aniž by si tyto věci pojmenovával a byl schopen je teoreticky rozebírat. Prostě takové bylo jeho cítění i uvažování. Snad se mi podařilo tuto nepsanou filosofii převzít a nést dále.Další akce v tomto místě

Další akce tohoto pořadatele

Další akce z kategorie Vážná hudba

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ALEXANDROVCI - EUROPEAN TOUR 2019 HANA HEGEROVÁ 88 ČAS RŮŽÍ ČARODĚJKA TRHÁK muzikál KRYSAŘ
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace OK