czech
  • Přihlášení zákazníka

    Zavřít
    Změna hesla

  • Registrace
  • Moje objednávky
Duben (8. 4. 2021)

Slavnostní koncert u příležitosti Jom ha-šoa / Kvarteto Martinů a Olga Černá
Koncert Kvarteta Martinů za doprovodu přední české mezzosopranistky Olgy Černé u příležitosti Jom ha-šoa. Během koncertu zazní skladby Felixe Mendelssohna-Bartholdyho (1809-1847), Viktora Ullmanna (1898–1944) a Zdeňka Lukáše (1928–2007). Vstupenky na koncert možno zakoupit v předprodeji v Maiselově synagoze, v Informačním a rezervačním centru muzea (Maiselova 15, Praha 1), v síti Ticket Art, Prague Ticket Office a na webových stránkách Židovského muzea v Praze.
Účinkující:
Lubomír Havlák / 1. housle
Adéla Štajnochrová / 2. housle
Zbyněk Paďourek / viola
Jitka Vlašánková / violoncello
Olga Černá / mezzosopránProgram:
Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809–1847)
Capriccio e moll op. 81

Zdeněk Lukáš (1928–2007)
„Kvítek šáronský“ na verše Šalamounovy op. 280 pro hlas a smyčcové kvarteto

Viktor Ullmann (1898–1944)
„Herbst“ text Georg Trakl, pro hlas a smyčcové trio

Felix Mendelssohn-Bartholdy
Smyčcový kvartet a moll op. 13

Kvarteto Martinů (původně Havlákovo kvarteto) se řadí mezi významné představitele české kvartetní školy. Soubor založili studenti Pražské konzervatoře v roce 1976 a formoval se pod vedením mnoha osobností českého i zahraničního kvartetního umění. V roce 1985 přijalo kvarteto do názvu jméno skladatele Bohuslava Martinů (1890-1959) a zavázalo se tak k propagaci jeho komorní hudby. Pro vydavatelství NAXOS uskutečnil soubor kompletní nahrávku sedmi smyčcových kvartetů B. Martinů, přičemž za druhé CD z tohoto kompletu kvarteto získalo v roce 2004 na prestižním veletrhu MIDEM v Cannes významné ocenění za nejlepší CD roku v kategorii sólové a komorní hudby 20. století.
Během své bohaté hudební kariéry účinkovalo Kvarteto Martinů na předních koncertních podiích Evropy, Severní Ameriky a Japonska a spolupracovalo s rozhlasovými stanicemi BBC, Radio France, ARD, ORF nebo s Českým rozhlasem. Kvarteto dlouhodobě spolupracuje s jedním z nejúspěšnějších českých skladatelů Tomášem Svobodou, žijícím více než 50 let v USA. Během posledních 10 let nahrálo všech 12 smyčcových kvartetů tohoto skladatele.

Mezzosopranistka Olga Černá vystudovala konzervatoř v Pardubicích a Akademii múzických umění v Praze. Během studií získala několik ocenění v československých pěveckých soutěžích. Její umělecká dráha začala v Komické opeře v Berlíně, v Bernu a ve Vídni, hostovala v Národním divadle v Praze a v divadlech Gera/Altenburg. Olga Černá se soustředěně věnuje komorní a písňové tvorbě, vystupuje s domácími, zahraničními soubory a orchestry. Kromě nahrávek komorní hudby, oceněných především zahraniční kritikou, natočila CD zrekonstruovaných písní Ervína Schulhoffa (Supraphon 1995), Bohuslava Martinů (Naxos 2004) a Josefa Bohuslava Foerstera (Radioservis 2015). Neodmyslitelnou součástí jejích vystoupení jsou skladatelé tzv. „zakázané hudby“; často uvádí opomíjená díla ve světových premiérách. V roce 2010 vystoupila s domácí Filharmonií Hradec Králové v Terezíně ve vokální symfonii Ervína Schulhoffa „Menschheit“. S Kvartetem Martinů spolupracovala v roce 2014 v české premiéře písní Zdeňka Lukáše „Kvítek šáronský“. Tento cyklus komponovaný na biblické texty Písně písní uvedla ve světové premiéře v roce 2010 v Německu. Od roku 2015 je Olga Černá předsedkyní Mezinárodní společnosti Josefa Bohuslava Foerstera. Výrazným počinem roku 2020 je světová premiéra orchestrálních písní na německé texty Josefa Bohuslava Foerstera, dedikovaných první zpěvačce původem z Čech, která vystoupila v Metropolitní opeře v New Yorku, Ernestine Schumann-Heink (1861–1936).

Další akce v tomto místě

Další akce tohoto pořadatele

Další akce z kategorie Vážná hudba

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  LUCIE NA BÍLO ČAROVNÉ TÓNY MACOCHY ROBINSON CRUSOE PÁN LEDU - JEVGENIJ & ALEXANDER PLJUŠČENKO
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace OK